12. Mars 2018 22.00-22.59

JUST NU - PÅ FD: Djurgårdsstjärnorna vill ha AIK - "Skulle vara grymt"

STOCKHOLM. Djurgården är vidare till semifinal i Svenska cupen och antingen blir ett derby mot AIK på Friends Arena eller borta mot Örebro. För Djurgårdens Jonas Olsson och Jesper Karlström är valet självklart.
Nu berättar Lia Boysen om dödliga sjukdomen
Hjärtklappningarna och stressen visade sig vara en dödlig sjukdom.I Malou efter tio berättar skådespelaren Lia Boysen om när hon drabbades av giftstruma.– När jag var förtvivlad sade jag till en vän: hur ska jag kunna skådespela nu?, säger hon i programmet.
Läs mer om Lia Boysen.
Vi kommer inte nästa match om han är kvar
Det rådde kaos innan nedsläpp mellan IK Pantern och Oskarshamn.Panterns tränare Joby Messier hamnade i tumult med två av klubbens funktionärer.– Vi kommer inte och jobbar nästa match om han fortfarande är kvar, säger Anna Johansson, som ideellt jobbar i Panterns sekretariat.
Läs mer om Anna Johansson och Joby Messier.

Experten: Sex tips på hur du får upp din lön

En ny undersökning visar att de som planerar inför lönesamtalet med chefen är mer nöjda med resultatet än de som inte gör det. Var fjärde person förbereder sig inte alls. Oavsett om man är en bra eller dålig förhandlare så ska man få rätt lön, säger lönebildningsexpert Per Östlund.
Läs mer om Per Östlund.
Solberg inte välkommen till Utøya
Läs mer om Utøya.
Felix beslut med Måns – nu kliver han åt sidan efter succn
Bonusfamiljen är en tv-serie om familjer - på flera nivåer.När Felix Herngren nu lämnar rodret blir storebror Måns Herngren ny kapten.För första gången jobbar Måns då med sin syster Moa Herngren och det på en serie som Felix fru Clara Herngren har skapat.Mycket inspiration hämtas dessutom från deras egna liv.- Det som är så häftigt med bonusfamiljer är att det är en familj nu, men om tio år är det en helt annan familj, även om vissas saker kommer leva kvar, säger Moa Herngren.
Vi kommer inte nästa match om han är kvar
Det rådde kaos innan nedsläpp mellan IK Pantern och Oskarshamn.Panterns tränare Joby Messier hamnade i tumult med två av klubbens funktionärer.– Vi kommer inte och jobbar nästa match om han fortfarande är kvar, säger Anna Johansson, som ideellt jobbar i Panterns sekretariat.
Läs mer om Anna Johansson och Joby Messier.
Det vore grymt om vi fick AIK
Djurgården är klart för semifinal i svenska cupen.Om AIK vinner mot Örebro väntar ett Stockholmsderby.Något som spelarna i Blåränderna ser fram emot.– Jag vill ha AIK helst, säger Jonas Olsson.– Det är klart man vill ha ett derby, säger Jesper Karlström.
Lennart Thy hyllas som en hjälte: Han kan rädda liv
VVV Venlos tyska anfallare Lennart Thy missar helgens match mot PSV.Anledningen? Han ska donera sitt blod till en leukemipatient.Något Thy hyllas stort för.
Läs mer om Lennart Thy.
Wersäll vill se svensk pressetik hos IT-jättarna
De stora IT-jättarna borde rätta sig efter liknande etiska riktlinjer som svenska medier.Det menar Fredrik Wersäll, hovrättspresident i Svea hovrätt.– Det måste rimligen ligga i de här stora företagens intresse att ta någon form av ansvar för den information man förmedlar.
Pellegrino får lämna Southampton
Med åtta ligamatcher kvar får Southamptons tränare lämna klubben.
Läs mer om Southampton.
Ikonen avgjorde för Brynäs i slutminuten
Den första åttondelsfinalen mellan Luleå och Brynäs var på väg mot förlängning. Då avgjorde Juuso Ikonen för Brynäs, när han tryckte in avgörande 3–2 på en retur med bara 28 sekunder kvar av tredje perioden.
Läs mer om Juuso Ikonen och Luleå.
Bill Gates inte längre rikast i världen
I Forbes årliga lista över världens dollarmiljardär får Bill Gates se sig nedpetad till andra plats. Amazons Jeff Bezoz tar täten.
Namnkunnigt hockeygäng cupvinnare
Autolack försvarade sin titel i Korpens ishockeycup. Bakom lagnamnet döljer sig ett rejält namnkunnigt gäng lokalt sett. Gamla Nyköpings Hockey-profilerna Sebastian Sjösten, Markus Andersson, Jens Enlund och Kim Ericson till exempel.
Läs mer om Kim Ericson.
TVSK-kille till division 2-lag
Pontus Pierrou, fotbollsspelare i Trosa Vagnhärads SK de senaste säsongerna ska framöver testa på division 2 och anrika Norrköpingsklubben IK Sleipner. Hur kommer sig detta?
Två personer skjutna i Sigtuna
Inrikes. Två personer har hittats skjutna i Märsta norr om Stockholm. Polisen larmades till området Valsta, cirka tre kilometer sydväst om Märsta station, vid klockan 20.45.
Läs mer om Märsta, Sigtuna, Stockholm och Valsta.
FEM SNABBA: "Hade varit mer rättvist - Djurgården imponerade inte"
Djurgården är klart för semifinal i Svenska cupen efter att ha besegrat Häcken med 1-0 på Tele2 Arena. FD:s reporter Casper Nordqvist svarar nedan på fem frågor om matchen.
Pellegrino får lämna Southampton
Sporttelegram. Southampton ligger bara en poäng ovanför nedflyttningsplats i Premier League och sparkar därför tränaren Mauricio Pellegrino. Det återstår åtta ligamatcher den här säsongen. Argentinaren tog över Southampton förra sommaren.
Etiopien förhalar dom för Maru
Läs mer om Maru.
Bandidosmän häktade efter tung polisinsats
Två män med kopplingar till mc-gänget Bandidos har häktats efter en samordnad razzia av polisens insatsstyrka.Männen misstänks för förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse.Åklagaren är mycket förtegen om misstankarna mot de två gängmännen.
HV71 bara en förlust från att åka ur slutspelet
HV71 och Linköping har mötts fem gånger den här säsongen. Samtliga matcher har bortalaget vunnit. Linköping tog greppet om åttondelsfinalen genom att vinna i Kinnarps arena med 3–1.
Läs mer om Linköping.
Tempo slutspurtar dokumentärfestivalen med kortfilmsmarathon
Theresa Traoré Dahlberg vann Tempo short award med Ambassador's wife. Alexander Kuronen guidar dig genom tävlingens toppar och dalar.
Läs mer om Tempo.
Passagerare var stökig - ansvariga för tåget ville inte köra vidare
På måndagskvällen fick polisen in samtal om att en tågpassagerare var påverkad och stökig och att ansvariga för tåget därför inte ville åka vidare från stationen i Ludvika.
Läs mer om Ludvika.
Pellegrino får lämna Southampton
Läs mer om Southampton.
Han sparkas av krislaget
Southampton riskerar att trilla ur Premier League.Nu väljer de att sparka tränaren Mauricio Pellegrino.
Ny skarp kritik väntas efter Ridsport-EM
Förra vintern kunde GT avslöja mångmiljonrullningen i Ridsport-EM.De arrangerande kommunala bolagen Got Event och Göteborg Co har fått svidande kritik på flera punkter – och det kommer mera.Under måndagskvällen fick ansvariga politiker och tjänstemän del av ny allvarlig revisionskritik - denna gång från revisionsbyrån KPMG.– Det handlar om allvarliga missförhållanden, säger kommunstyrelsens ordförande Ann-Sofie Hermansson (S).Och hon svävar på frågan om hon har fortsatt förtroende för Got Events ordförande Bettan Andersson (V).
Tung förlust för AIK mot Södertälje
AIK åkte på en riktigt tung förlust borta mot Södertälje i den hockeyallsvenska slutspelsserien. Efter två av fem omgångar har nu både Oskarshamn och Björklöven passerat AIK i jakten på en play-off-plats.
Trumps nya vapen i Rysshärvan: Bill Clintons stjärnadvokat
Donald Trump kan vara på väg att skaffa ett nytt vapen mot den särskilde åklagaren Robert Muellers Rysslandsutredning. Enligt uppgifter till New York Times har presidenten träffat stjärnadvokaten Emmet Flood, som bland annat företräde Bill Clinton under riksrättsåtalet mot honom.
Riskkapitalet flockas kring het bransch
Rådgivning och revision för små och medelstora företag har blivit högsta mode bland riskkapitalbolag. När Altor nu köper 75 procent av LRF Konsult blir det den tredje nordiska riskkapitalaffären i branschen på 18 månader.
Två personer skjutna i Sigtuna
Läs mer om Sigtuna.
Förslag: Fem skäl att vägra trossamfund stöd
Fem särskilda skäl för att vägra trossamfund ekonomiskt stöd föreslås i en översyn till regeringen. Syftet är att värna religionsfriheten utan att kompromissa med andra grundläggande demokratiska värden.
Häckens besvikelse: Är synd om det är offside
STOCKHOLM. Det såg länge ut att gå mot 0-0 och förlängning - trots Daleho Irandust stolpe. Men i den andra halvleken avgjorde Tino Kadewere för Djurgården.Efter matchen hade flera röster från Häcken-lägret anmärkningar på målet.– Synd om det ska vara offside, säger Rasmus Lindgren.
Linus Larsson: Nätjättarna har aldrig varit mer pressade
Stormen kring Google i Sverige speglar ett globalt skifte mot att ställa Silicon Valleys jättar mot väggen. Men man måste ha två tankar i huvudet samtidigt, skriver DN:s Linus Larsson.
Läs mer om Google och Sverige.
AIK:s nye ordförande: Min familj kommer få lida av det här
Eric Ljunggren vann maktkampen om ordförandeklubban i AIK Fotbollsförening. När röstningen var avgjord valde tidigare ordförande Per Bystedt att hastigt lämna mötet för att åka hem till fru och barn. – Jag är övertygad om att min familj kommer att få lida av det här, säger Ljunggren.
Läs mer om Ljunggren och Per Bystedt.